Konta bankowe

Konta bankowe to najstarsze produkty bankowe. Idea jest prosta: zamiast trzymać pieniądze w domu, schowane w szufladzie czy przysłowiowej skarpecie, wpłacamy je na konto. Oczywiście rzeczywistość nie jest taka prosta. W praktyce niemal jedna trzecia pieniędzy na kontach fizycznie nie istnieje. Zjawisko to nazywa się kreacją pieniądza i bierze się stąd, że nasze, fizycznie istniejące pieniądze, pożycza się w formie kredytów innym- oni dostają fizyczny pieniądz, my zaś mamy tylko deklarację banku, że taką a taką kwotę możemy wypłacić. Dopóki system bankowy działa jak należy, jest to całkowicie bezpieczne. O tym, co się dzieje, kiedy system zaczyna szwankować, niech świadczą wydarzenia w USA w 2008 i w Grecji w 2011 roku. Nadal jednak konto bankowe jest bezpieczniejsze niż szuflada, jednak konta osobiste mają wady.
Najpoważniejszą jest oprocentowanie, a raczej jego brak. Nawet jeśli według banku ROR jest oprocentowany, realnie oprocentowanie to nie ma żadnego znaczenia. Nawet gdyby wynosiło 0,1% (to mniej przynajmniej 10 razy więcej niż można spotkać) i tak miałoby się nijak do inflacji (przyjmijmy, że wynoszącej około 4 procent). W praktyce większość banków już się rozstała z tą fikcją i przyznaje, że ROR nie jest oprocentowany.
Jednak korzystanie z kont ma zalety: przede wszystkim możemy prowadzić wygodne i bezpieczne transakcje bezgotówkowe- przelewy lub płatności kartami płaskimi wydanymi do konta. Karta płaska to inne określenie karty płatniczej niekredytowej. Dzięki temu możemy bez wychodzenia z domu zrobić opłaty, kupować w sieci, pożyczać od banku pieniądze, przesyłać je znajomym.
Depozyty bankowe są gwarantowane ze specjalnego funduszy prowadzonego przez NBP, a uzupełnianego przez banki. Nie jest bowiem tak, że nasze pieniądze w ogóle nie przynoszą zysku. Musimy wyraźnie oddzielić nasz zysk od zysku banku. Nasze depozyty bank bowiem inwestuje. Finansuje z tego swoją działalność i rozwój, a także częściowo pokrywać może straty na innych inwestycjach (aby na przykład zapewnić zysk z lokat). Dla nas jednak, jeśli posiadamy wyłącznie rachunki oszczędnościowo- rozliczeniowe, nie zostaje z tego nawet grosz i jeśli chcemy skorzystać z możliwości zarabiania, powinniśmy skorzystać z innych produktów bankowych.

Tagi , , , ,

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *