Kredyty bankowe

Kredyty bankowe to bardzo różnorodna gama produktów. Dopasowane dla prawie każdego klienta, umożliwiają wykonywanie najróżniejszych zakupów w sytuacji braku gotówki. Podziałów kredytów jest wiele, nie wszystkie też tego rodzaju produkty bankowe dają się łatwo przypisać do jednej z kategorii.
Najogólniejszy podział kredytów wyróżnia grupę kredytów celowych i niecelowych. Celowe to na przykład kredyt na budowę, na samochód, na wakacje, konsolidacyjne. Niecelowe kredyty bankowe to tak zwane kredyty konsumpcyjne. W przypadku pierwszych bank ma prawo sprawdzić, jak wykorzystaliśmy środki z kredytu, w przypadku drugiego rodzaju natomiast bank interesuje się przede wszystkim tym, czy oddajemy nasze należności regularnie.
Inny podział to podział bazujący na zabezpieczeniach kredytu: hipoteczne, samochodowe, inwestycyjne, gotówkowe. Jest to podział o tyle nieścisły, że w zasadzie zawsze używa się więcej niż jednego zabezpieczenia, a często pochodzą one z dwóch zupełnie różnych grup. Wtedy umownie kredyt przypisuje się do tej klasy, do której pasuje pod względem zabezpieczenia bardziej wartościowego.
Kredyty bankowe mogą mieć też najróżniejsze formy. Niektóre są kredytami odnawialnymi: limit zadłużenia w koncie, dawniej zwany debetem, albo karta kredytowa. Inne wypłacane są nam od razu na konto, tak jak większość kredytów gotówkowych czy spora część kredytów samochodowych. Z kolei największe kredyty, hipoteczne i część konsolidacyjnych, wypłacana jest w mniejszych transzach. Jeśli chodzi o kredyty konsolidacyjne, to często nie są one wypłacane w ogóle, bank zajmuje się uregulowaniem naszych zobowiązań z pieniędzy pochodzących z udzielonego nam kredytu, a my na konto dostajemy jedynie drobną kwotę, o ile w ten sposób była skonstruowana umowa.
Dużym rozdziałem jest też temat umów kredytowych. Tak naprawdę jednak za większość szumu wokół nich odpowiadają klienci banków, którzy nie rozumiejąc, podpisywali umowy, a następnie byli sfrustrowani tym, że bank dochodził swoich praw. Wbrew pozorom banki to instytucje skłonne do negocjacji, jako że zawsze wygrywają, także wtedy, kiedy dłużnik spłaci zobowiązanie po terminie lub kiedy je zrestrukturyzuje.

Tagi , , , , ,

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *